• Polish (Polski)
  • Deutsch (Niemiecki)

Edward Karel Korthals

Edward Karel Korthals urodził się w 26 lipca 1851 roku w Amsterdamie. Już bardzo wcześnie zaczął się interesować hodowlą wyżłów szorstkowłosych. W młodości przybył do Niemiec, by opiekować się hodowlą pewnego księcia, który na dużą skalę hodował legawce. Ów książę podarował Korthalsowi dom, w którym ten założył własną linię gryfonów. Z siedmiu psów różnego pochodzenia, a były wśród nich również ostrowłosy psy, szorstkowłosy wyżły heskie, francuskie gryfony i holenderskie, szorstkowłose psy wodne – stworzył w ciągu 15 lata jednolitą linię psów, tzw. Gryfonów Korthalsa.

W 1886 roku Korthals opracował pierwszy wzorzec, który zmieniono dopiero w 1929 roku. Korthals nie akceptował pomysłu podzielenia szorstkowłosych wyżłów na trzy odmiany: ostrowłosą, szorstkowłosą i gryfony Korthalsa, lecz pragnął wystawiać swoje psy w tej samej klasie, co wyżły ostro i szorstkowłose.

Na konferencji delegatów 12 maja 1888 roku miał zostać przyjęty wniosek o uznanie i została otwarta księga rodowodowa dla wyżła niemieckiego linii Korthalsa. Von Kadish postawił odpowiedni wniosek i został poparty przez Grashey’a, delegata Związku Hodowli Czystych Ras Psów w Niemczech Południowych. Korthals miał wówczas około 25 psów, które można było uznać za genetycznie utrwaloną rasę i które zdaniem von Kadisha różniły się od wyżłów ostrowłosych kształtem głowy i sposobem poruszania się. Kadish opowiedział się za powstaniem nowej rasy. Poparł go Siegmund z Bazylei, który sam hodował gryfony Korthalsa i wydawało się, że wszystko pójdzie gładko. „Tymczasem głos zabrał Korthals i to, co z takim trudem udało się osiągnąć, zostało w kilka minut zniszczone przez osobiste ataki najmniej istotnej treści, skierowane przeciw obecnemu tam wielkiemu malarzowi Backmannowi”, jak napisał później von Kadish. Grashey wycofał swój wniosek , zebrani postanowili o rozdzieleniu obu ras, Korthals obrał swoją własną drogę i jeszcze w tym samym roku założył Klub Gryfona. Korthals odziedziczył sporą sumę pieniędzy, co pozwoliło mu na założenie hodowli w wielkim stylu, w związku z czym zamierzał wydzierżawić duże rewiry i zatrudnić dobrych przewodników.

Niestety zmarł 4 lipca 1896 roku we Frankfurcie, zanim zdążył urzeczywistnić swoje plany.

Za: „Encyklopedia Psów Rasowych” , Hans Raber, Multico Sp. z o. o.